Czy można dokonać jednorazowej amortyzacji kwoty wykupu busa?

Mirosław Siwiński
Mirosław Siwiński
15.04.2024AKTUALNE

Czy można dokonać jednorazowej amortyzacji kwoty wykupu busa?

Pytanie: Spółka jawna opłaca raty leasingowe za samochód dostawczy (busa). Za rok bus zostanie wykupiony z leasingu. Czy możliwe będzie przeniesienie własności tego busa na współwłaściciela spółki jawnej i przeniesienie go do majątku prywatnego w sytuacji, gdy ww. wspólnik zapłaci wykup końcowy? Czy w takiej sytuacji trzeba sporządzić jakąś umowę między spółką a wspólnikiem? Czy z taką sytuacją wiąże się zapłata podatku czy VATu przez wspólnika? Natomiast jeżeli bus zostanie w spółce czy spółka może dokonać jednorazowej amortyzacji kwoty wykupu? Kwota wykupu wyniesie 38 tyś zł. Wiem, że trudno będzie przewidzieć sytuację za rok, ale proszę mi odpowiedzieć jak sytuacja wygląda w obecnym stanie prawnym.

Masz dostęp do portalu?

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem portalu?


Zamów pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • Codziennej dawki informacji o zmianach w przepisach
  • Co tygodniowych szkoleń online
  • Bazy porad eksperckich
  • Cyklicznych czatów z ekspertem
  • Nielimitowanych, indywidualnych porad ekspertów
  • Materiałów "na życzenie"
  • Kalkulatorów i innych narzędzi

Autor
Mirosław Siwiński
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 2001 r. Doradca podatkowy i radca prawny w Advicero Tax Nexia. Od 2004 r. wykładowca w zakresie VAT, podatku akcyzowego oraz analizy podatkowej. Autor lub współautor ponad 250 artykułów oraz ponad 20 książek o tematyce podatkowej. Do 2019 r. Dyrektor Departamentu Podatków Kancelarii Prof. W. Modzelewskiego

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.