Kwoty wykazywane w ewidencji VAT przez podatnika będącego prosumentem

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
20.11.2023AKTUALNE

Kwoty wykazywane w ewidencji VAT przez podatnika będącego prosumentem

Rolnik rozliczający podatek VAT na zasadach ogólnych zainstalował fotowoltaikę o mocy 35 kW. Otrzymał z PGE Obrót S.A. fakturę obciążeniową za energię elektryczną za dany miesiąc. W podsumowaniu wartości faktury są wyszczególnione przez PGE kwoty do rozliczenia VAT (netto, VAT i brutto). Poniżej jest rozliczenie finansowe: wartość brutto bieżącej faktury jest pomniejszana o wartość energii wprowadzonej (tzn. pomniejszona o stan depozytu energii w związku z fotowoltaikę) Jakie wartości należy przyjąć w rejestrze VAT? Czy te policzone wartości wykazane przez PGE? Czy wyliczyć wartość netto i kwotę VAT z kwoty do zapłaty? (tzn. z kwoty brutto pomniejszonej o depozyt energii)?

Z zapowiedzi towarzyszących wprowadzaniu przepisów przewidujących rozliczanie energii w systemie net-billingu wynikało, że prosumenci rozliczający się w tym systemie będą zwolnieni z podatku VAT. Zwolnienie takie nie zostało jednak wprowadzone, a w konsekwencji dokonywane przez prosumentów korzystających z systemu net-billingu dostawy energii elektrycznej są opodatkowane podatkiem VAT (według stawki 23% na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 ustawy o VAT).

Autor:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Korzyści 

Jak czytamy w pierwszej z tych interpretacji, „podstawę opodatkowania u Prosumenta z tytułu rozliczenia wytworzonej energii elektrycznej w instalacji OZE będzie stanowić wartość ustalona jako iloczyn ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez Prosumenta - po zbilansowaniu godzinowym i rynkowej ceny energii elektrycznej”.

Zobacz także

Wskazać jednocześnie pragnę, że w świetle przepisów art. 29a ustawy o VAT za podstawę opodatkowania tych dostaw uznać należy według mnie wartość wprowadzonej do systemu przesyłowego energii elektrycznej, a więc wartość ta stanowi kwotę podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem mogą być interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 stycznia 2023 r. (sygn. 0114-KDIP4-1.4012.417.2022.1.APR) oraz z dnia 29 września 2023 r. (sygn. 0112-KDIL3.4012.427.2023.2.MC).

Masz dostęp do portalu?

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nie jesteś jeszcze użytkownikiem portalu?


Zamów pełny dostęp do portalu i korzystaj z:

  • Codziennej dawki informacji o zmianach w przepisach
  • Co tygodniowych szkoleń online
  • Bazy porad eksperckich
  • Cyklicznych czatów z ekspertem
  • Nielimitowanych, indywidualnych porad ekspertów
  • Materiałów "na życzenie"
  • Kalkulatorów i innych narzędzi

Autor
Tomasz Krywan
Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.

Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.