Będą zmiany w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur

12.12.2023AKTUALNE

Będą zmiany w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur

Jest już projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, który dostosowuje przepisy do KSeF. Projekt przewiduje trzy zmiany w treści niektórych szczególnych rodzajów faktur.

Na podstawie art. 106o ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych uprawniony jest do określania przypadków, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e ustawy o VAT. W oparciu o to upoważnienie wydane jest rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur.

Faktury dokumentujące transakcje zwolnienie z VAT a KSeF

W związku z wejściem w życie przepisów określających obowiązek wystawiania faktur przy użyciu KSeF pojawia się jednak potrzeba wskazywania numerów VAT podatnika i nabywcy na wskazanych fakturach.

Dlatego też omawiany projekt przewiduje wprowadzenie obowiązku wskazywania na tych fakturach:

1) numeru, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,

2) numeru, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi.

Zmiana ta ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.,a więc od dnia, w którym podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego oraz wykonujący wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od VAT objęci zostaną obowiązkiem wystawiania faktur przy użyciu KSeF.

Faktury wystawiane przez dostawców mediów

Zaplanowano również dodanie § 3 pkt 3a rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, który przewidywać będzie możliwość wystawiania faktur bez wskazywania miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług oraz ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto).

Możliwość ta ma istnieć w przypadku faktur dokumentujących:

■ dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

■ świadczenie usług telekomunikacyjnych,

■ świadczenie usług wymienionych w poz. 24-37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (tj. usług związanych z uzdatnianiem i dostarczaniem wody, odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, odpadami, usług zamiatania śmieci i usuwania śniegu oraz pozostałych usług sanitarnych),

■ świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

Również ta zmiana związana jest z wpro-wadzanym obowiązkiem wystawiania faktur przy użyciu KSeF i ma wejść w życie 1 lipca 2024 r.

Bilet jak faktura

Ostatnia zmiana będzie polegać na przeredagowaniu treści § 3 pkt 4 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. Po zmianach faktur dokumentujących przejazd autostradą płatną lub przewóz osób na dowolną odległość: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia tych usług. Zmiana ta ma na celu ujednolicenie nazewnictwa w przepisach aktów wykonawczych wydawanych przez ministra finansów i nie ma charakteru merytorycznego. Zmiana ta ma wejść w życie 1 lipca 2024 r.

Źródło:

projekt z 23 listopada 2023 r. rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur.


Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.