Data wejścia w życie KSeF może ulec zmianie

12.01.2024AKTUALNE

Data wejścia w życie KSeF może ulec zmianie

O przełożenie wejścia w życie przepisów o KSeF do ministra finansów zaapelował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Rzecznik przedsiębiorców zwrócił uwagę, że podatnicy, także z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorców nie są przygotowani do obligatoryjnego stosowania KSeF.

Z badania przeprowadzonego w III kwartale 2023 r. przez Ogólnopolską Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych pt.: ,,Biura rachunkowe o wdrożeniu KSeF” wynika, że:

■ 42,2% biur rachunkowych nie podjęło jeszcze żadnych przygotowań do wdrożenia KSeF;

■ 35% biur rachunkowych czuje się niedostatecznie przygotowanych;

■ 20,2% biur rachunkowych deklaruje gotowość z zastrzeżeniem, że wciąż poszukiwane są nowe informacje na temat KSeF;

■ tylko 2,5% biur deklaruje pełną gotowość do udziału w procedurze fakturowania w ramach KSeF.

W liście do ministra finansów rzecznik przedsiębiorców zwrócił uwagę na wiele niedoprecyzowanych kwestii związanych z wprowadzeniem KSeF. Przedsiębiorcy zwrócili uwagę na niejasności w sposobie nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z KSeF, krótki czas na przesłanie faktury do KSeF po awarii po stronie podatnika, czy też brak możliwości wystawiania not korygujących, która ma odnosić się zarówno do faktur ustrukturyzowanych, jak i wystawianych poza KSeF.

Dlatego też w imieniu przedsiębiorców rzecznik zwrócił się do ministra finansów z postulatem  dotyczącym rozłożenia w czasie wdrożenia obowiązkowego KSeF, na wzór wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Wdrożenie obowiązkowego KSeF mogłoby przebiegać następująco:

■ od 1 lipca 2024 r. duże podmioty,

■ od 1 stycznia 2025 r. średni podatnicy,

■ od 1 lipca 2025 r. mali podatnicy,

■ od 1 stycznia 2026 r. mikro-przedsiębiorcy (szczególnie prowadzący działalność jednoosobowo - JDG).


Porady ekspertów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

+30

Katarzyna Brzozowska

Prawnik, redaktor publikacji z zakresu prawa podatkowego, rachunkowości oraz analizy finansowej. Posiada 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu publikacji i portali, których celem jest dostarczanie bieżących informacji o zmianach w prawie oraz interpretacja zawiłych przepisów z zakresu rachunkowości i podatków.

dr Katarzyna Trzpioła

Doktor Nauk Ekonomicznych w zakresie Nauk o Zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej.

Barbara Dąbrowska

Absolwentka studiów MBA, Dyrektor ds. Finansów i Compliance w firmie consultingowej, Manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, trener – wykładowca Centrum Szkoleniowe FRR Sp. z o.o.