• WSZYSTKIE
  • 2024
  • 2023
  • 2022

Spis treści wydania drukowanego

Temat numeru

  • Podatek minimalny. Analiza nowego obowiązku

    Podatek minimalny wszedł w życie w ramach pakietu Polski Ład już od 2022 r.Z uwagi jednak na dość mocne zamieszanie przy jego wprowadzaniu, zdecydowano się na odroczenie jego obowiązywania. Finalnie obowiązuje od 1 stycznia 2024 r. Nie będzie on jednak dotyczył wszystkich. Znaczna część przedsiębiorców została wyłączona z tego opodatkowania, a ci, których on dotyczy, muszą pamiętać o załączaniu doskładanego zeznania CIT-8 formularza CIT/M, w którym wskazują na wysokość podatku minimalnego.

Artykuły

  • Mikrorachunek podatkowy. Poznaj nowe należności, które trzeba nim regulować

    Od 1 stycznia obowiązuje nowy wykaz należności publicznoprawnych, które zgodnie z przepisami należy opłacać przy użyciu tzw. mikrorachunku podatkowego. Został on określony przez ministra finansów, który wydał nowe rozporządzenie w tej sprawie.
  • Regulacja zawodu księgowego. MF nie przewiduje zmian

    Ministerstwo Finansów poinformowało, że pracuje nad nowelizacją ustawy o rachunkowości. Zmiany mają usprawnić obecny system, w szczególności w zakresie przepisów dotyczących ubezpieczenia OC od wykonywanych usług księgowych. Na razie nie będzie zmian w zakresie regulacji zawodu księgowego.
  • UWAGA! Data wejścia w życie KSeF będzie zmieniona

    Minister finansów poinformował 19 stycznia na briefingu prasowym o przesunięciu wejścia w życie przepisów o KSeF.
  • Kwoty wolne od potrąceń obowiązujące w 2024 r.

    W odniesieniu do kwestii związanych z potrąceniami, w 2024 roku, podobnie jak w 2023, nastąpi dwukrotna zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a to właśnie wynagrodzenie sprowadzone do wartości netto jest podstawą do ustalenia kwoty wolnej od ujęć zarówno obowiązkowych, jak też dobrowolnych. Zatem w 2024 roku minimalna płaca brutto wynosi: ■od 1 stycznia do 30 czerwca – 4.242 zł, ■od 1 lipca do 31 grudnia – 4.300 zł.
  • Podstawowe zasady dokonywania potrąceń obowiązkowych i dobrowolnych z wynagrodzeń z umowy o pracę

    Potrąceń z wynagrodzeń za pracę dokonuje się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a tym samym podlegają one podstawowemu podziałowi na obowiązkowe i dobrowolne. Sprawdź, jakimi zasadami należy kierować się w tym zakresie w roku 2024 oraz jakich limitów przestrzegać.
  • Zaliczka a koszt uzyskania przychodów. Poznaj właściwy sposób na jej rozliczenie

    Zastanawiasz się, czy wydatek na zaliczkę potwierdzony fakturą może być uznany za koszt podatkowy już w momencie jego poniesienia? Nasz ekspert odpowie na to pytanie, przybliżając również stanowisko fiskusa w tej sprawie. Korzyści  Dowiesz się jak: Czy wydatek na zaliczkę potwierdzoną fakturą może być kosztem w momencie poniesienia? Jakie są oficjalne interpretacje organów podatkowych w tym zakresie? Jakie jest stanowisko organów podatkowych w tym zakresie? Jak zaksięgować zaliczki w księgach rachunkowych? Zobacz także  Podatek minimalny. Analiza nowego obowiązku > Zaliczka a koszt uzyskania przychodów. Poznaj właściwy sposób na jej rozliczenie > Spółka komandytowo- akcyjna. O czym warto pamiętać przy jej rozliczaniu >  Amortyzacja środków trwałych udostępnianych kontrahentowi. Zasady dokonywania odpisów >  Spółka komandytowa. Na jakie aspekty jej opodatkowania warto zwrócić uwagę >  Składnik majątku stanowiący współwłasność. Sprawdź, jak właściwie przeprowadzać amortyzację >